Fialová barva na vlasy z kampeškového dřeva
Podrobný návod jak dosáhnout přírodní fialové barvy za pomocí prášku z kampeškového dřeva
Kampeškové dřevo se jako přírodní barvivo dostalo do Evropy po objevení Ameriky španělskými průzkumníky. Obsahuje hematoxylin, který se po oxidaci stává hematinem, přírodním barvivem, ze kterého lze v závislosti na kyselosti či zásaditosti získat odstíny od tmavě červené, přes černou až po modrou a fialovou. Věděli jste, že jej lze použít i jako barvivo na vlasy? V tomto článku najdete podrobný návod, jak na vlasech dosáhnout hluboké fialové barvy.
Před samotným barvením je vhodné předpřipravit vlasy namáčením v mořidle. I přesto, že je tento krok volitelný, je vhodné vlasy před barvením namořit, jelikož díky tomu barva na vlasech snáze ulpí a nebude se tak rychle vymývat. Kamenec je bezpečný pro použití na kůži, protože hliník nemůže být kůží absorbován. Velikost jeho molekul je příliš velká na to, aby kůží prošly. Prášek kamence však nevdechujte ani nepožívejte.
Co budete potřebovat?
Než se pustíte do samotného receptu, připravte si hrnec, mísící misky, lžíce nebo špachtle, destilovanou vodu, teploměr na bylinné barvy, rukavice a plastovou čepici.
Mořidlo:
- 1 lžička prášku kamence (síran draselno-hlinitý)
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1/3 lžičky guarové gumy (ideálně rozpusťte v glycerinu)
- 1/2 šálku teplé vody
Barva:
- 2/3 šálku prášku kampeškového dřeva
- 2/3 šálku prášku sidr
- 2 šálky destilované vody
- 1 - 1,25 pl jedlé sody (1 pl na 100g prášku)
- 1/4 - 1/8 lžičky guarové gumy (na zahuštění dle potřeby)
Pozn. Trvalé barvy z kampeškového dřeva dosáhnete pouze na předem obarvených vlasech hennou. Na panenských vlasech nebude barevný efekt dlouhotrvající a pravděpodobně se ihned vymyje.
Postup:
Dříve, než budete aplikovat barvu z kampeškového dřeva, nabarvěte vlasy čistou hennou, jak jste zvyklí. Je vhodné to provést samostatně např. den předem. Hennu nemíchejte s práškem z kampeškového dřeva, výsledný odstín by neodpovídal fialové barvě.
Před přípravou barvící směsi nejdříve proveďte moření kamencem. V misce smíchejte 1/2 šálku teplé vody (o teplotě cca 50-60°C), kamenec a jedlou sodu. Prášek guarové gumy rozmíchejte s glycerinem a přidejte do misky. Pomocí ručního šlehače ingredience smíchejte, aby konzistence směsi zhoustla. Před aplikací mořidla kamence vlasy umyjte šampónem, následně nepoužívejte kondicionér. Naneste směs na namočené vlasy, sepněte a nechte alespoň 20 minut působit. Po uplynutí doby vlasy důkladně opláchněte a dávejte pozor, abyste se vyhnuli očím a ústům.
Nyní se můžete přesunout na přípravu barvící směsi. Prášek z kampeškového dřeva vložte do jednorázových papírových čajových sáčků a přidejte do hrnce s destilovanou vodou (po uvaření případně můžete scedit pomocí kávového filtru nebo sítka). Přiveďte vodu k varu a vařte po dobu 5 minut. Zatímco se voda vaří, smíchejte si v misce prášek sidr a prášek guarové gumy, důkladně promíchejte. Po vypnutí sporáku počkejte několik minut a použijte teploměr na bylinné barvy, abyste se ujistili, že teplota tekutiny klesla pod 60°C. Následně do tekutiny přidejte jedlou sodu a dobře promíchejte. Z tmavě oranžové barvy se změní na růžovofialovou. Vyjměte čajové sáčky a nalijte nebo sceďte tekutinu do misky, která již obsahuje prášky sidru a guarové gumy (ze zdravotních důvodů zvolte neplastovou misku). Míchejte, dokud nebude mít směs konzistenci podobnou jogurtu. Aplikujte ihned v rukavicích a po dokončení si zakryjte vlasy plastovou čepicí a udržujte v teple pod ručníkem. Nechte působit po dobu 3 hodin a následně vymyjte pod tekoucí vodou. Na závěr proveďte kyselý oplach, abyste obnovili pH vlasů a pokožky, nebo se ujistěte, že je váš kondicionér mírně kyselý (pH 4,5 až 5).

Další tipy a na co si dát pozor:
- před nanášením směs nejdříve otestujte kvůli alergickým reakcím
- barvící směsí nešetřete, aplikujte ji tak, aby byly vlasy celé obalené
- nedělejte směs zbytečně tekutou, mohla by vám stékat z vlasů (Pokud se vám směs zdá příliš vodnatá, postupně vmíchejte trochu guarové gumy dokud nezhoustne. Pokud je směs příliš tuhá, opět povařte trochu destilované vody s práškem z kampeškového dřeva a směs více nařeďte.)
- chcete-li si zachovat fialovou barvu, ujistěte se, že vaše vlasová kosmetika neobsahuje uvedené přísady: peroxid vodíku, chlóru, bělidlo, soli, vysoce kyselé směsi, kokosový olej, bambucké máslo a většinu dalších olejů a másel, které pronikají přímo do vlasů
- můžete však použít jojobový olej, olej z rýžových otrub, extrakt ze semen daikonu, habešský olej a olej z okurkových semen

Toxicita
Máte obavy z hliníku v kamenci? Není potřeba. Hliníkové soli se do naší pokožky nevstřebávají a pro jistotu jsem každé 1-2 měsíce provedla analýzu minerálů vlasů, abych zkontrolovala, zda se v mém těle po barvení vlasů kamencem po dobu 1,5 roku hromadí hliník. Můj výsledek byl téměř nulový.
Zřeknutí se odpovědnosti: Nenesu žádnou odpovědnost za jakékoli nežádoucí reakce nebo zdravotní problémy, které se zdají být důsledkem jakýchkoli metod nebo přísad popsaných v tomto blogu. I když by podle mého výzkumu měly být všechny bezpečné, může dojít k neočekávaným reakcím.
Autor: Laura McMillianová
Reference: McMillian, L., (12.8.2022). "New & Improved Method for Natural Purple Hair (Natural Eggplant Hair Color with Logwood)." Logwood: Natural Purple Hair Dye!. https://logwoodpurplehair.blogspot.com/2022/08/new-improved-1-step-method-for-natural.html (Accessed: 13.3.2025)