Henna a další přírodní barvy na vlasy
Základy barvení vlasů hennou a dalšími přírodními prášky tradiční ajurvédy
Henna je přírodní rostlinné barvivo, o kterém se předpokládá, že pochází ze 7. století před naším letopočtem. Po staletí se používá ke zdobení těla a barvení vlasů. Při použití jako přírodní barvivo na vlasy nabízí henna lesklé vlasy s bohatými odstíny bez poškození spojeného s většinou komerčně dostupných barev na vlasy. Co ale barvení vlasů hennou obnáší? Jaké jsou její výhody oproti chemickým barvám? Existují nějaká rizika? V tomto článku se dozvíte odpovědi nejen na tyto otázky.
Co je to henna?
K barvení vlasů hennou se sklízejí listy Lawsonia inermis, nebo-li rostliny henny, a rozemílají se na jemný, bohatě pigmentovaný prášek. Tento prášek se pak smíchá s tekutinou, aby se vytvořila hustá pasta podobná bahnu, která funguje jako přírodní barva na vlasy. Díky svému přirozenému barvení a benefitům je henna prominentní v několika kulturách po celém světě a jako barva na vlasy obstála zkoušce času.
Výhody henny:
- funguje jako přírodní barva na vlasy
- je vhodná pro alergiky
- posiluje a opravuje poškozené vlasy
- vyrovnává pH a produkci oleje
- bojuje proti lupům a šupinatění
- podporuje růst vlasů
Obecně platí, že henna kopíruje podklad přirozené barvy vlasů. Při použití čisté henny bude mít výsledná barva měděný tón v závislosti na původní barvě. Henna pochází přímo z rostlin, a proto neobsahuje potenciálně škodlivé přísady, které se někdy vyskytují v komerčně vyráběných barvách na vlasy, jako je toluen a parafenylendiamin (někdy označované jako PPD). PPD je jedním z nejčastějších důvodů, proč jsou lidé citliví na chemické barvení vlasů. Henna je bezpečnou a účinnou alternativou k chemickým barvám, ať už máte alergie nebo si přejete snížit pravděpodobnost jejich vzniku.
Mnoho permanentních barev na vlasy způsobuje strukturální změny vlasů, které je mohou naopak poškodit, a jsou tak náchylnější k lámání. Na rozdíl od toho henna neproniká do centrální kůry vlasů ani nemění jejich strukturu. Henna posiluje a chrání vlasová vlákna tím, že se váže na keratin - protein ve vlasech.
Henna má poměrně neutrální pH (kolem 5,5) – což je mnohem blíže pH pokožky než u permanentních barev na vlasy, které obvykle mají hodnoty pH mezi 9,0 a 11,0. Henna je šetrná k pokožce, odstraňuje nečistoty a mastnotu z vlasů, než je uzavře a doplní živiny. Kromě toho může také obnovit přirozenou acidobazickou hladinu nebo rovnováhu pH vašich vlasů. Pravidelné nanášení henny na vlasy dokáže vyřešit problém s lupy a kromě toho také pomůže zabránit jejich návratu.
Barvy na vlasy, šampony a kondicionéry s hennou mají vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají podporovat růst vlasů. Tyto antioxidační vlastnosti jsou ochranné a bojují proti vypadávání vlasů a poškození v důsledku UV záření.
Výběr kvalitní henny
Při výběru henny se ujistěte, že složením prášku je pouze Lawsonia inermis. Díky tomu budete mít jistotu, že kupujete opravdu čistou hennu bez přísad, chemikálií nebo metalických solí. Dnes je běžné, že výrobci komerčních barev na vlasy označují slovem "henna" i hennu s různými příměsi. Proto na trhu najdete i škálu barev v odstínech jako je "strawberry blond" nebo "dark brown" a podobně. Tyto barevné odstíny se vytvářejí přidáním syntetických barviv, metalických solí nebo dalších přírodních barviv. Pamatujte, že henna je jenom jedna a má pouze jednu molekulu barviva. Neexistuje nic jako "černá henna", "hnědá henna" nebo třeba "bezbarvá henna", jak se běžně přezdívá cassii.
Barevné odstíny
Různých barevných odstínů můžete dosáhnout přidáním dalších rostlinných barviv jako je indigo, cassie nebo mořena. Těmto směsím však říkáme rostlinné barvy. Tyto barvy nicméně mohou vyžadovat rozdílný postup přípravy, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Konkrétní postup přípravy vždy udává samotný výrobce danné směsi.
Ve složení rostlinných barev nejčastěji narazíte na tyto rostlinné složky:
- Lawsonia inermis = henna
- Indigofera tinctoria = indigo
- Cassia obovata = cassia
- Rubia tinctorum = mořena barvířská
Kombinace těchto rostlinných prášků společně s dalšími bylinami vytváří opravdu velké množství odstínů. Výslední odstín při barvení rostlinnými barvami bude vždy záviset na vaší podkladové barvě vlasů. Rostlinné barvy totiž nekryjí, ale pouze barví. Proto je výsledný odstín po barvení u každého z nás jiný.
Henna obsahuje molekuly oranžového barviva, a proto barví vždy do teplého měděného odstínu. Pokud jsou vaše vlasy tmavší, dodá jim jen teplý nádech a měděné odlesky.
Indigo obsahuje modré barvivo, které v kombinaci s oranžovým barvivem henny vytváří na většině vlasů hnědý odstín. Záleží ale vždy na poměru henny a indiga ve směsi.
Cassia obsahuje žluté barvivo a barví jen velmi světlé až téměř bílé vlasy. Velmi světlým vlasům dodá jen zlatavý nádech a odlesky. Tmavé vlasy jen regeneruje, ale nikdy nebarví.
Postup barvení hennou
Před samotnou přípravou barvící směsi si připravte neplastovou misku (z hygienických důvodů), mísící špachtli nebo lžíci, rukavice a plastovou čepici. Hennu je možné připravit dvěma způsoby - za studena nebo za tepla. Barevný rozdíl ve způsobech míchání však pravděpodobně uvidíte až při dlouhodobém používání a vrstvení henny.
Vlasy ideálně před použitím henny umyjte a vyčistěte od špíny, olejů a případných stylingových přípravků. Po použití šampónu už nepoužívejte kondicionér ani další přípravky.
Kolik prášku budete potřebovat?
- cca 50g na velmi krátké vlasy nebo odrosty
- cca 80 - 100g na vlasy po krk
- cca 120 - 150g na vlasy po ramena
- cca 200 - 250g na delší vlasy
Příprava za studena:
Při přípravě studeným způsobem je nutné smíchat hennu s mírně kyselou tekutinou pokojové teploty. Díky kyselému prostředí se barvivo začne postupně uvolňovat. Jako kyselou složku můžete použít například citronovou šťávu nebo jablečný ocet, který přimícháte do vody, pomerančový džus, brusinkovou šťávu nebo ibiškový čaj. Směs umíchejte do konzistence podobné tuhému jogurtu a nechte ji přes noc odležet zakrytou igelitem při pokojové teplotě. Před nanášením henny přidejte ještě trochu vody, citrónové šťávy nebo čaje, abyste doháhli vhodné konzistence.
Příprava za tepla:
Hennu smíchejte s horkou vodou nebo čajem, který díky vyšší teplotě pomůže uvolnit barvivo. Umíchejte pastu do konzistence tuhého jogurtu a ihned nanášejte na vlasy.
Ve chvíli, kdy je vaše henna připravená se můžete pustit do její nanášení. Doporučuji však předtím na to připravit i koupelnu, jelikož se může snadno stát, že vám může henna někde zanechá nechtěnné skvrny pokud nebudete opatrní. To platí samozřejmě i o vaší kůži a nehtech. Proto nanášejte barvu v rukavicích a čelo, krk i i uši si namažte hustým krémem nebo vazelínou, abyste proti ní vytvořili ochrannou bariéru.
Hennu nanášejte na vlhké vlasy rozdělené na sekce. To vám směs pomůže aplikovat rovnoměrně po celé délce všech vlasů bez toho, aniž by vám je vysušovala. Vlasy musí být hennou velmi důkladně obalené, nešetřete s ní. Po aplikaci nechte hennu na vlasech minimálně hodinu a zakryjte si vlasy plastovou čepicí a ručníkem, abyste zabránili jejímu vysušování, na vlasech totiž nesmí zaschnout. Doba působení je zcela individuální podle toho, jak intenzivní barvu chcete, aby vám na vlasech vytvořila. Jedna hodina je opravdu minimum, doporučuji ji nechat působit alespoň 2 - 3 hodiny. Někteří nechávají hennu na vlasech i přes noc, aby využili veškerého potenciálu a výživových benefitů, které henna nabízí.
Po uplynutí doby působení hennu vymyjte pod tekoucí vodou. Může to chvíli trvat než vám poteče čistá voda. Následně se na 2 - 3 dny vyhněte mytí a stylizování vlasů dalšími přípravky. Henna totiž na vlasech během této doby ještě oxiduje, což znamená, že výsledný odstín se bude ještě v průběhu oxidace měnit a vybarvovat. Použití šampónu a dalších přípravků může proces oxidace narušit.
Další tipy a na co si dát pozor:
- před nanášením směs nejdříve otestujte kvůli alergickým reakcím
- barvící směsí nešetřete, aplikujte ji tak, aby byly vlasy celé obalené
- nedělejte směs zbytečně tekutou, mohla by vám stékat z vlasů
- nepřidávejte do ní oleje a jogurty, které mohou narušit uchycení barvy
- nemíchejte hennu s kávou, mohlo by vám to navodit bolesti hlavy
- pokud nechcete, aby vám barva vlasů tmavla, dobarvujte pouze odrosty
- před a po barvení musí být vlasy dostatečně hydratovené, abyste předešli jejich vysušování
- vyhněte se používání vlasové kosmetiky s obsahem silikonů, ty totiž mohou způsobit, že se barva na vlasech neuchytí
Barvení šedin
Pokud už máte šediny a chcete barvu vlasů sjednotit do jednoho odstínu, budete muset barvit vlasy dvoufázově. Šedé vlasy jsou odolnější vůči barvení kvůli ztrátě melaninu, pigmentu který je odpovědný za vaši přirozenou barvu vlasů. V první fázi zvolte k barvení předpigmentační barvu - čistou hennu nebo směs henny a cassie podle toho, jak hlubokého odstínu chcete na vlasech dosáhnout. Ve druhé fázi aplikujte rostlinnou barvu vašeho výběru. Může to být směs henny a indiga nebo třeba směs indiga a cassie podle toho, jak chcete aby výsledná barva vypadala.
Henna může mít na prošedivělé vlasy krásný účinek. Henna totiž nemá sílu překrýt šediny narozdíl od chemických barev, které poskytují jednotný výsledek, a vytváří tak díky tomu ve vlasech efekt melíru.
Jak dlouho vydrží henna na vlasech?
Henna je pernamentí barvivo. Postupem času můžete očekávat lehké vyblednutí barvy, ale pokud máte světlé vlasy, většina pigmentu zůstane výrazně viditelná. Při použití rostlinných barev a směsí s obsahem indiga může docházet k jeho postupnému vymývání. Indigo totiž nemá stejnou přilnavost k vlasům jako henna, takže bledne a vymývá se rychleji. Proto si můžete po chvíli všimnout, že na vašich vlasech začínají pronikat teplé tóny. Pokud teplý nádech není žádoucí, můžete barvu nebo třeba jen indigo smíchané s cassií aplikovat znovu a barvu tím obnovit.
Henna vám zároveň vlasy nikdy nezesvětlí, jako to je například u chemických barev. Henna se na vlasech postupně vrství. Opakovanou aplikací henny na celé délky vlasů tak můžete dosáhnout tmavších s hlubších odstínů. Pokud nechcete, aby vám henna vlasy postupně ztmavovala, dobarvujte pouze vaše odrosty.
Přechod z chemických barev
Obecně řečeno, henna pro vás nemusí být tou správnou volbou, pokud chcete často měnit barvu vlasů. Mezi chemickým barvením a barvením hennou je vhodné dodržet rozestup minimálně 4 týdnů. Pamatujte však na to, že chemická barva narušila strukturu vašich vlasů. Požadoveného odstínu tak nemusíte dosáhnout hned na první pokus a možná budete muset barvení opakovat.
Pokud máte odbarvené vlasy vyhněte se všem rostlinným barvám a směsím s obsahem indiga. Odbarvené vlasy by vám mohly chytit do zeleného odstínu, kterého se nelze zrovna snadno zbavit. Místo toho zvolte raději čistou hennu nebo cassii. Zhruba po 3 barveních cassií můžete bezpečně přejít i na odstíny obsahující indigo. Stejně tak to funguje i naopak při přechodu z rostlinné barvy obsahující indigo na odbarvování. V případě volby barvy s indigem se v budoucnu vyhněte odbarvování vašich vlasů.