Henna jako přírodní barva na vlasy: Mýty vs fakta

14.04.2025

Nejčastější mýty a mylné představy o barvení vlasů hennou - kde je vlastně pravda?

Mnohé mylné názory o použití henny jako přírodní barvy na vlasy se začaly objevovat v šedesátých letech minulého století, kdy hnutí hippies začlenilo některé tradice východního světa do západní společnosti. Mezi nimi bylo použití henny, a to jak na zdobení kůže, tak i na barvení vlasů. Používání nekvalitní henny s chemickými příměsy, nedbalé nanášení a postupy často vedly ke špatným výsledkům a vytvářely mýty, které v tomto článku uvedeme na pravou míru. Pokud je pro vás barvení vlasů hennou novinkou, můžete si přečíst článek o henně a dalších rostlinných barvách, kde se o nich dozvíte naprosté základy.

Mýty vs fakta

Mýtus:

Henna existuje v různých barevných odstínech

Fakt:

V dnešní době naleznete na trhu širokou škálu barevných odstínů "henny" jako je napříklady strawberry blond, fire red, nebo dark brown. Je to z toho důvodu, že výrobci komerčních barev na vlasy označují slovem "henna" nejrůznější přírodní barvy. Tyto barvy se však vytváření smícháním henny a dalších syntetických nebo přírodních barviv a metalických solí, díky kterým výrobci dosahují rozličných barevných odstínů. Pravdou nicméně je, že henna je pouze jedna a to rostlina jménem Lawsonia inermis. Lawsonia inermis má pouze jednu molekulu barviva, a proto neexistuje nic jako "černá henna", "hnědá henna" nebo třeba "bezbarvá henna". Hennu s další příměsí, proto označujeme slovním spojením rostlinná barva, jelikož rostlinné barvy mohou narozdíl od čisté henny vyžadovat rozdílný způsob přípravy, nanášení a působení, aby bylo dosaženo požadovaných výsledků.

Listy Lawsonia inermis, které jsou sklízeny a rozemílány na prášek obsahují 1-4% barviva v závislosti na podmínkách pěstování. Díky klimatickým a půdním podmínkám mají některé prášky henny vyšší či nižší podíl barviva než jiné, což může mírně ovlivnit výsledný tón barvy. Kvalitní henna je vždy čistá a složením 100% Lawsonia inermis s nejvyšším podílem barviva a neobsahuje žádné chemické příměsy. 

Mýtus:

Henna může být bezbarvá

Fakt:

Není henna jako henna. "Bezbarvá" nebo také "neutrální henna", jak se běžně přezdívá cassii a henna není totéž. Když mluvíme o "bezbarvé henně", tak se ve skutečnosti vůbec nejedná o hennu, ale o rostlinu jménem Cassia obotava. Jak jsme si vysvětlili v předchozím bodě, henna má jednu molekulu barviva, a proto nemůže být bezbarvá. Cassia obotava, zkráceně cassia, má však mnoho stejných účinků jako klasická henna, tedy rostlina Lawsonia inermis, avšak narozdíl od henny nepropůjčuje vlasům měděnou barvu. Rostlina Cassia obotava obsahuje žluté barvivo, které je viditelné pouze na velmi světlých vlasech a dodává jim zlatavý nádech a odlesky. Tmavší vlasy vždy jen regeneruje, ale nikdy nebarví. O blahodárných účincích cassie na vlasy a pokožku hlavy se můžete dočít více v našem atlasu ajurvédských bylin.

Mýtus:

Henna dokáže zesvětlit vlasy

Fakt:

Narozdíl od chemických barev henna barví vlasy depozicí pigmentu, ale nekryje. Neproniká do dřeně vlasu a nemůže je zesvětlit nebo sjednotit jejich barvu, jelikož kopíruje podklad vlasu. To znamená, že pracuje s podkladovou barvou, kterou postupným vrstvením ztmavuje. S tím samozřejmě souvisí i to, že nekryje, ale pouze barví šediny. Šedé vlasy jsou totiž odolnější vůči barvení kvůli ztrátě melaninu, pigmentu který je odpovědný za vaši přirozenou barvu vlasů. Z toho důvodu je třeba šedé vlasy barvit dvoufázově. V prvním kroku nejdříve předpigmentační barvou a následně vaším požadovaným odstínem.

Díky tomu, že henna vlasy pouze barví, bude váš výsledný odstín zcela jedinečný a bude se vždy odvíjet od vaší podkladové barvy vlasů, na kterou hennu nanášíte. V případě, že postupné ztmavování barvy není žádoucí, můžete dobarvovat jen odrosty.

Mýtus:

Henna obaluje vlasy

Fakt:

K jednomu z nejčastějších mýtů patří i to, že henna obaluje vlas. Není to úplně tak pravda, jelikož henna nemá čím nebo jak vlasy obalit. Rostlinné barvivo lawson vyskytující se v henně se váže na keratin ve vlasech. Dokáže obarvit jak vlasy, tak i nehty nebo kůži. Jelikož se ale kůže poměrně rychle obměňuje, henna z ní obvykle do tří týdnů vymizí. Naopak u vlasů a nehtů se barvivo usazuje ve zrohovatělém keratinu a mění tak jejich barvu trvale dokud zcela neodrostou.

Mýtus:

Henna vysušuje a ničí vlasy

Fakt:

Henna vlasy nevysušuje, ve skutečnosti je rostlinné barvení vlasů hennou zároveň i vyživující kúrou, která vlasy a pokožku hlavy ve své čisté formě naopak posiluje. Poskytuje živiny, minerály a vitamíny, které vlasy vyživují a zároveň je barví. Díky svým adstringentním vlastnostem a vysokému obsahu tříslovin, však může henna způsobit, že jsou vlasy na dotek hrubé. Pocit suchých vlasů "jako sláma" je obvykle způsoben nesprávnou přípravou a nanášením henny, nekvalitním produktem nebo celkově špatným zdravím vlasů. Obvykle jsou vlasy při dlouhodobém používání henny leské a pevnější díky její schopnosti posilovat keratin.

Vlasy by měly být při aplikaci henny vlhké, směs by měla mít konzistenci tuhého jogurtu a hlavně byste jí měli mít dostatek, abyste ji mohli nanést v silné vrstvě. Použití henny s přísadami, konzervačními látkami, chemikáliemi jako je PPD, nebo s příliš velkým množstvím citronové šťávy, může způsobit poškození vlasů a podráždění pokožky hlavy. Po barvení je také vhodné použít hydratační masku a malé množství lehkého oleje do vlhkých vlasů, který v nich pomůže uzavřít hydrataci.

Mýtus:

K míchání henny by se neměly používat kovové nádoby

Fakt:

Často se dočtete, že k přípravě henny byste neměli používat kovové nádoby. Hliníkové a železné nádoby skutečně mohou reagovat s hennou a jejich použití nemusí být zdravé pro vaše vlasy a pokožku hlavy. Výjimkou tohoto pravidla je ovšem nerezová ocel, která s hennou a bylinnými prášky nijak nereaguje. Pro přípravu barvící směsi tak můžete použít skleněné, keramické i nerezové nádoby. Z hygienických důvodů je vhodné vyhnout se plastovým mísám a špachtlím, které běžně používáte v domácnosti. 

Mýtus:

Vlasy po henně zezelenají

Fakt:

Prášek henny, který se získává rozemíláním listů rostliny je sice zelený, ale barvivo obsažené v nich barví oranžově, nikoli zeleně. Čistá henna nemá čím, ani jak vlasy obarvit nazeleno. Proto je důležité rozlišovat, zda k barvení vlasů používáte hennu nebo rostlinnou barvu. Rostlinné barvy totiž mohou obsahovat jak hennu, tak i další příměsy jako je například indigo. Indigo je totiž modré barvivo, které je v takových případech zodpovědné za zelenou barvu. Pokud plánujete nanášet rostlinnou barvu s obsahem indiga na chemicky barvené nebo odbarvované vlasy, nebo naopak odbarvovat vlasy barvené indigem nebo směsí z něj, zbystřete. Zelená barva vzniká v případě, kdy kombinujete žlutou barvu (blond vlasy, odbarvování, chemické barvení) a modrou barvu, tedy indigo. Jedinou prevencí před nežádoucími výsledky barvení rostlinnými barvami je si každou složku důkladně prostudovat předem. 

Mýtus:

Hennu nelze kombinovat s chemickým barvením

Fakt:

Přechod z chemických barev na hennu nebo naopak nemusí být žádným strašákem. Pokud však rádi často měníte barvu svých vlasů, henna pro vás pravděpodobně nebude ideální volbou, jelikož je trvalá. Mezi chemickým barvením a barvením hennou je vhodné dodržet rozestup minimálně 4 týdnů. Pamatujte však na to, že chemická barva narušila strukturu vašich vlasů. Požadoveného odstínu tak nemusíte dosáhnout hned na první pokus a možná budete muset barvení opakovat. Jak jsme si vysvětlili v předchozích bodech: henna nekryje, ale barví depozicí pigmentu, který pracuje s vaší podkladovou barvou.

Pokud máte odbarvené vlasy vyhněte se všem rostlinným barvám a směsím s obsahem indiga a zvolte raději čistou hennu nebo cassii bez jakýchkoliv příměsí. Zhruba po 3 barveních cassií můžete bezpečně přejít i na odstíny obsahující indigo.

Mýtus:

Hennu už nelze z vlasů dostat pryč

Fakt:

Je pravda, že zbavit se henny není žádná legrace. Ke zmírnění intenzity odstínu se často používá vymývání pomocí sulfátového šampónu s jedlou sodou nebo vitamínem C. Tím ovšem nedosáhnete úplného vymytí, a pokud byste hennu chtěli dostat z vlasů kompletně pryč, bude nutné navštívit zkušenou kadeřnici, která má s hennou zkušenosti a podstoupit odstranění chemickou cestou. Pokud jste k barvení nepoužívali čistou hennu, ale rostlinnou barvu, nezapomeňte na to kadeřnici předem upozornit, abyste se vyhnuli nežádoucím reakcím.

Mýtus:

Hennu byste neměli používat v těhotenství

Fakt:

Použití henny jako přírodní barvy na vlasy je v těhotenství naopak dobrou alternativou k chemickým barvám. Neobsahuje agresivní látky jako je amoniak nebo peroxid vodíku. Je to rostlina používaná v tradiční medicíně, nenarušuje vlasovou strukturu a dodává vlasům mnoho vitamínů a minerálů. Při výběru henny se ovšem ujistěte, že je to 100% přírodní, čistá Lawsonia inermis. 

Jak správně vybrat hennu?

  • Je 100% čistá a přírodní: Je velmi důležité používat hennu, která je 100% čistá a přírodní a vyrobená výhradně z listů rostliny Lawsonia inermis. Neměla by obsahovat žádné chemikálie, konzervační látky, kovy a další přísady.
  • Je řádně zabalena: Henna by měla být řádně zabalena ve vzduchotěsném potravinářském obalu bez přístupu vlhkosti a světla. Henna je citlivá a vystavování vlhkosti a světlu může postupně degradovat její barvící schopnosti.
  • Je jemně namletá: Henna by měla být namleta na velmi jemný prášek, aby se z vlasů snadno vymývala a nezanechávala ve vlasech zbytky rostliny.

Co by henna neměla obsahovat?

  • PPD (parafenylendiamin) – velmi toxická chemická látka
  • kyselina vinná
  • kyselina citrónová
  • kovy a metalické soli
  • cizí částice (kůra, stonky, atd.)
  • konzervační látky
  • vůně a parfemace
  • velké částice (nemusí být správně rozemlety nebo mohou obsahovat cizí částice)
  • zelený pigment (často se přidává, aby henna vypadala čerstvější, ačkoli barva neurčuje její kvalitu)

Přidejte se do naší skupiny na Facebooku

Nejnovější články na blogu