Jak si vyrobit bylinný olejový macerát
K čemu se používá bylinný olejový macerát, a jak si ho podomácku vyrobit
Bylinné olejové maceráty mají mnostranné využití a jsou jedny z nejjednoduších přípravků v péči o vlasy, které si doma zvládnete sami vyrobit. Existuje hned několik způsobů, jak si je připravit a poslouží vám nejen v péči o vaše kaděře, ale například i v péči o pleť nebo bolavé svaly a klouby, na výrobu domácích mastí i mýdel. Pojďme si tedy říct něco o tom, co k výrobě vlastních bylinkových olejů potřebujete, a jak je používat v receptech na domácí kosmetiku.
Výběr nosného oleje
Při výrobě bylinného olejového macerátu je výběr vhodného nosného oleje absolutním základem, který byste neměli opomíjet. Nosných olejů, ze kterých můžete vybírat existuje nespočet. Seznam jednotlivých olejů a jejich vlastností jsme pro vás už zpracovali v předchozím článku, kde si je můžete jeden po druhém projít. Pamatujte však, že při výběru nosného oleje byste neměli dělat kompromisy v jeho kvalitě. Doporučujeme používat vysoce kvalitní oleje lisované za studena a vyhýbat se rafinovaným olejům a olejům extrahovaným rozpouštědly. Zde je výčet snadno dostupných a nejpoužívanějších nosných olejů vhodných pro bylinné infuze.
- avokádový olej
- olivový olej
- jojobový olej
- kokosový olej
- makadamiový olej
- mandlový olej
- slunečnicový olej
- šípkový olej
Výběr bylinek
Do macerátu můžete vybrat jak čerstvé, tak i sušené bylinky a koření, nicmémě doporučujeme používat ty sušené. Sušené bylinky byly totiž zbaveny obsahu vody, což výrazně snižuje pravděpodobnost, že bude macerát kontaminován nežádoucími organismy. Přítomnost vlhkosti v čerstvých bylinkách činí proces macerace méně efektivní a ovlivňuje trvanlivost finálního produktu. I pouhé stopy vlhkosti mohou přispět k horší stabilitě hotového produktu.
Bylinky a koření vybírejte podle toho, jakou funkci by měl bylinkový olej zastávat. Pokud si nejste svým výběrem jisti, můžete se podívat do našeho atlasu ajurvédských bylin a jejich účinků na vlasy a pokožku hlavy, který vám při výběru bylinek vhodných na vaše obtíže jistě pomůže. Najdete mezi nimi bylinky na podporu růstu vlasů, proti vypadávání, lupům i svědivé pokožce. Toto jsou jedny z nejoblíbenějších bylinek používaných ve vlasových olejích.
- amla
- bhringraj
- fenugreek
- ibišek
- kopřiva
- moringa
- neem
- přeslička
- rozmarýn
- zelený čaj
Metody infuze olejů
Metody pomocí kterých můžete vytvořit bylinkové oleje lze rozdělit na dvě kategorie - metody za studena a metody za tepla. Výběr mezi studenými a teplými infuzními metodami pro vyluhování bylinek závisí na několika faktorech, včetně typu zvolených bylinek, požadovaného výsledku a časových možností.
Metody studené infuze
- Jemné bylinky: Studený nálev použijte pro jemné bylinky a rostliny, které by mohlo teplo poškodit. To jsou zejména čerstvé bylinky jako je máta nebo bazalka.
- Zachování těkavých sloučenin: Studený nálev je ideální pro zachování těkavých sloučenin a esenciálních olejů, jejichž účinek se může za působení tepla vytratit.
- Delší doba infuze: Studená infuze vyžaduje delší dobu macerace. Obvykle to činí 2-6 týdnů, což umožňuje postupnou extrakci blahodárných sloučenin z bylin.
- Žádné teplo: Metody za studena nezahrnují vyvíjení tepla, takže jsou vhodné pro oleje, které jsou citlivé na vysoké teploty.
Technika studené infuze
Směs bylinek a koření vložte do suché a čisté sklenice. Nádobu naplňte nosným olejem tak, aby byly bylinky celé ponořené. Sklenici následně pečlivě uzavřete víkem a uchovávejte na chladném a temném místě po dobu 2-6 týdnů. Obsah sklenice několikrát týdně protřepejte, abyste podpořili uvolňování extraktů. Po uplynutí doby bylinky sceďte pomocí látky nebo punčochy.
Technika solární infuze
Bylinky a koření smíchejte v průhledné čisté sklenici a naplňte ji nosným olejem tak, aby byla bylinná směs celá ponořená. Nádobu pevně uzavřete víkem a ponechte několik týdnů na slunném místě, jako je například parapet. Za pomocí jemného slunečního záření a občasného protřepání obsahu sklenice dosáhnete extrakce bez použití umělých zdrojů tepla. Po uplynutí doby bylinky sceďte pomocí látky nebo punčochy.
Metody teplé infuze
- Pevný rostlinný materiál: Teplý nálev použijte pro tužší rostlinné suroviny, jako jsou kořeny, kůra a semena, které vyžadují teplo k uvolnění extraktů.
- Rychlejší infuze: Teplé metody infuze jsou rychlejší. Příprava obvykle trvá 30 minut až 12 hodin, takže jsou vhodné pro naléhavé potřeby.
- Oleje citlivé na teplo: U olejů citlivých na teplo buďte obezřetní a udržujte teplotu pod 40°C, abyste zabránili jejich degradaci.
- Externí zdroj tepla : Tyto metody zahrnují použití externího zdroje tepla, jako je vodní lázeň nebo použití horkovzdušné trouby k jemnému zahřátí bylinek a oleje.
Technika vodní lázně
Směs bylin a koření vložte do suché a čisté sklenice s tlustými stěnami a zalijte zvoleným nosným olejem tak, aby byly bylinky celé ponořené. Nádobu s olejem a bylinkama vložte do hlubokého hrnce s vodou. Nádobu je také vhodné v lázni podložit například víky od sklenic. Vodní lázeň začněte zahřívat na nejmírnějším možném plameni. Při této technice je zásadní, aby teplota nepřesahovala 60°C, vyšší teplota totiž může způsobit degradaci oleje. Vodní lázeň za občasného promíchání olejové směsi takto udržujte minimálně 30 minut, v ideálním případě po dobu cca 4 hodin. Jakmile olej získá tmavší barvu a bylinnou vůni je připravený k přecezení. Vyjměte nádobu z vodní lázně a bylinky následně sceďte pomocí látky nebo punčochy.
Pozn.: Pokud nemáte možnost dlouhodobě udržovat teplotu na 60°C, můžete zvolit následující postup. Lázeň začněte zahřívat na mírném plameni, dokud nedosáhne teploty 60°C. Za stálého míchání zahřívejte pouze po dobu 5 minut, aby se olej nepřehřál. Následně nádobu odstraňte z lázně a nechte vychladnout. Bylinky po vychladnutí oleje sceďte přes látku nebo punčochu.
Technika horkovzdušné trouby
Bylinky a koření smíchejte v malém skleněném pekáči a zalijte zvoleným nosným olejem tak, aby byly bylinky celé ponořené. Předehřejte troubu na 120°C a následně ji vypněte. Teprve poté do trouby vložte nezakrytou nádobu a ponechteji ji tam po dobu 3-6 hodin. Po uplynutí doby nádobu vyjměte z trouby a bylinky přeceďte přes látku nebo punčochu.
Skladování a tipy
- Při dlouhodobém používání bylinných olejů upřednostněte průběžnou výrobu menšího množství, které stihnete spotřebovat před jednorázovou výrobou velké dávky
- Chraňte oleje před přímým slunečním světlem, které může urychlit oxidaci
- Na uchovávání olejů volte lahvičky z tmavého skla a skladujte je na chladném a temném místě, nebo ideálně v lednici
- Uchovávejte oleje mimo přímé zdroje tepla a vyhněte se místům např. na kuchyňské lince poblíž sporáku, varné konvice nebo trouby, v jejichž blízkosti teploty kolísají
- Lahvičky pro přehlednost nezapomeňte označit štítkem s datem výroby
- Trvanlivost závisí na zvoleném oleji, metodě výroby a způsobu skladování, obvykle se pohybuje mezi 1-6 měsíci
- Dobu trvanlivosti můžete prodloužit přidáním vitamínu E, cca 1% z celkového množství oleje
- Před použitím vždy zkontrolujte, zda je olej v pořádku a nemá zvláštní zápach
Způsoby použití
Nyní víte, jak si vyrobit domácí bylinný olejový macerát a teď něco k jejich použití. Bylinkové oleje můžete používat samostatně k lokálnímu ošetření pleti, vlasové pokožky, suché kůže, ekzémů, jizev, strií nebo na bolest svalů a kloubů.
Bylinné oleje ale můžete využít i v dalších krocích výroby domácí kosmetiky. Pomocí nich si můžete vytvořit vlastní bylinné masti, pleťové vody nebo balzámy na vlasy. Využijete je také ve věcech jako jsou domácí deodoranty či balzámy na rty.
Můžete si dokonce vytvořit i bylinkové oleje k použití v kuchyni, které se dobře hodí k masu a dalším pokrmům.