No-poo metoda: Co to je a proč byste jí měli zkusit
Co je to no-poo metoda, a jak jí zařadit do rutiny péče nejen o kudrnaté a vlnité vlasy
Každodenní mytí vlasů šamponem je pro člověka relativně novou hygienickou rutinou. Konvenční šampon se stal komerčně dostupným až zhruba v posledních sto letech a dnes si mnoho lidí zvyklo na každodenní mytí vlasů šampónem.
Pokud jste někdo, kdo se stará o své vlasy, možná jste slyšeli o "metodě no-poo". Je to trend mytí vlasů, který zahrnuje vynechání šamponu a v posledních letech se stává stále populárnějším. Ale co přesně je no-poo metoda? Potřebujete si mýt vlasy každý den? Jak to funguje? Měli byste to zkusit? Pokračujte ve čtení, abyste pochopili, co je metoda no-poo, jak funguje a jak můžete tuto metodu začlenit do své rutiny, abyste podpořili optimální zdraví pokožky hlavy a získali zdravěji vypadající vlasy.
Co je to No-poo metoda?
V širokém slova významu no-poo znamená "bez šampónu". I když je těžké přesně říci, kdy se no-poo metoda začala prosazovat, je to trend péče o vlasy, který v posledních letech přitahuje značnou pozornost a komunita no-poo nadšenců vychvaluje výhody jeho používání. Metoda no-poo neznamená nemytí nebo nečištění vlasů, ale znamená to vynechat použití komerčních šamponů, a používat k mytí vlasů přírodní přísady, jako jsou oleje, jíl, jedlá soda, ocet, bylinky atd.
Pokud jste někdo, kdo si myje vlasy denně, možná se divíte, proč by někdo přestal používat šampón. Kromě toho, že vaše vlasy příjemně voní, šampon se používá k čištění pokožky hlavy od všech nečistot, kterým denně čelíte, jako je znečištění, pot, odumřelé kožní buňky a stylingové produkty. Čištění je důležité pro zdraví pokožky hlavy, ale šampón není jediný způsob, jak si vlasy vyčistit. Ti, kteří volí no-poo metodu se často chtějí vyhnout drsným detergentům (také nazývaným povrchově aktivní látky), konzervantům a dalším přísadám, které jsou obsaženy v mnoha komerčních šamponech. Proč? Protože i když šampóny mohou být dobré k čištění, mohou být až příliš dobré. V závislosti na složení mohou některé šampóny zbavit vlasy kožního mazu, což jsou přírodní oleje, které naše vlasová pokožka produkuje, aby přirozeně upravovaly a chránily každý jednotlivý vlas.
Výhody no-poo metody
Lidem, kteří mají citlivou pokožku nebo jsou alergičtí na složky běžně používané v šampónech, může čištění bez použití šampónu ušetřit spoustu podráždění a svědění a zároveň zlepšit celkové zdraví pokožky hlavy. Jiní no-poo milují, protože může být šetrnější k životnímu prostředí, redukuje potenciálně škodlivé chemikálie a přebytečný plastový odpad. Lidé s barvenými vlasy mohou zvolit no-poo, aby si zachovali barvu po delší dobu. Některé šampóny totiž mohou ovlivnit vzhled barvených vlasů díky použití přísad, jako jsou SLS, SLES a další silné čisticí prostředky.
Mezi výhody no-poo metody se řadí:
- méně suchá pokožka hlavy
- vyvážená produkce olejů
- menší dopad na barvené vlasy
- snížená spotřeba plastů
- redukování škodlivých přísad
- menší finanční nákladnost
Přechod na no-poo metodu
Když začínáte s no-poo metodou, můžete se trochu obávat, jak dlouho bude vašim vlasům trvat, než si zvyknou na váš nový způsob péče. Po dlouhé době si vlasy a pokožka hlavy na chemikálie v přípravcích zvyknou, a proto rychleji produkuje přirozené oleje. Obecně platí, že úplný přechod vašich vlasů může trvat přibližně šest týdnů, ale pokud máte kratší vlasy, může to být i rychleji.
Vynechání použití šampónu může být obtížnější pro ty, kterým se vlasy mastí rychleji. Místo přechou na no-poo metodu ze dne na den, můžete spíše zkusit postupně oddalovat jednotlivá mytí v průběhu několika týdnů. Lidem s hrubými nebo texturovanými vlasy může no-poo pomoci se zmírněním krepu, jelikož přirozené oleje, které pokožka hlavy produkuje vlasy vyhlazují.
No-poo a Curly Girl Metoda
Spojení No-poo a Curly Girl Metody se může zprvu jevit jako pěkný oříšek. Nemusí tomu tak ale vůbec být a CGM můžete praktikovat i s pomocí přírodních ingrediencí. O tom, co je to Curly Girl Metoda se můžete dočíst v předchozím článku.
Hloubkové mytí:
Vaším prvním krokem při přechodu na no-poo metodu by mělo být hloubkové čištění. I přesto, že se na CGM vyhýbáte nevhodným látkám, vlasy je potřeba očistit od ingrediencí jako jsou oleje, másla a minerály z tvrdé vody. K čištění můžete využít jedlou sodu následovanou octovým oplachem nebo betonitový jíl. Hloubkové mytí budete muset opakovat zhruba 1x za měsíc.
Čištění jedlou sodou:
Na mytí použijte 1 pl jedlé sody a 200 ml vody. Jedlou sodu zalijte vroucí vodou a míchejte, dokud se nerozpustí. Následně nechte vychladnout na teplotu snesitelnou pro kůži. Tekutinou postupně polévejte vlasy a masírujte pokožku hlavy konečkama prstů. Jemně promněte i délky vlasů, a pak vlasy důkladně opláchněte tekoucí vodou. Poté pokračujte octovým oplachem, který vytvoříte smícháním 1 pl jablečného octa a 200 ml vody. Ten obnoví přirozené pH vlasů a pokožky.
Hloubkové čištění jedlou sodou však nemusí být vhodné na dlouhodobé použití. Jedlá soda je silně zásaditá, takže na vlasech může udělat víc škody než užitku, a kromě toho nedokáže odstranit usazeniny z tvrdé vody.
Čištění bentonitovým jílem:
Bentonitový jíl je daleko šetrnější na hloubkové mytí a detoxikaci než jedlá soda. Stačí rozmíchat zhruba 1 pl betonitového jílu s vodou do konzistence jogurtu. Pro vyrovnání pH ho můžete rovnou smíchat i s jablečným octem nebo šťávou z aloe vera. Před aplikací můžete směs nahřát a rozdělit si vlasy na jednotlivé sekce, aby se vám směs lépe nanášela. Aplikujte ji do vlhkých vlasů a nechte působit zhruba 20 minut. Následně směs opláchněte tekoucí vodou. Po čištění betonitovým jílem je vhodné vlasům dodat chybějící hydrataci.
Denní mytí:
Na běžné mytí můžete využívat bylinky. Bylinková směs by měla být pestrá se zastoupením mycí, kondicionérové a sliznaté bylinky a případně i přírodního humektantu. Při výrobě vlastní mycí směsi smíchejte rovným dílem mycí bylinku nebo jíl, kondicionérovou bylinku a sliznatou bylinku. Směs smíchejte s vařící vodou buď na tekutou konzistenci nebo tužší pastu a nechte před nanášením vychladnout. Pokud máte vlasy převážně suché můžete přidat i přírodní humektant. Bylinné směsi si nicméně nemusíte vytvářet sami, ale můžete koupit již hotové. O účincích jednotlivých ajurvédských bylinek se můžete dočíst zde.
Před mytím vlasy namočte teplou vodou, abyste otevřely kutikuly vlasů a umožnily tak vstoupit mycí bylince. Směs nanášejte do mokrých nebo vlhkých vlasů a nechte ji působit po dobu 5-15 minut v závislosti na tom, jak intenzivní mytí vlasy potřebují. Poveďte squish to condish a vlasy opláchněte studenou vodou.
V případě, že vaše vlasy vyžadují proteinové mytí, zvolte žitnou mouku v kombinaci se žloutkem a medem. Můžete ji zalít výluhem z bylinek.
Mycí bylinky:
- reetha
- shikakai
- zizyphus
- marocký jíl
- kořen mydlice
- jukový kořen
Kondicionérové bylinky:
- amla
- brahmi
- cassia
- hibiscus
- fenugreek
- tulsi
Sliznaté bylinky:
- bez
- divizna
- proskurník
- růže
- sléz
Přírodní humektanty:
- aloe vera
- agáve
- lněné semínko
- med
- rostlinný glycerin
- růžová voda
Styling:
Leave-in:
Přírodní leave-in, nebo-li bezoplachový kondicionér se aplikuje na mokré vlasy a je vhodný zejména pro ty suché a krepaté. Leave-in pomůže vlasům dodat potřebnou vlhkost a udržet je optimálně hydratované.
Jako leave-in můžete použít:
- šťávu z aloe vera
- oplach sliznatými bylinkami (vhodný i na jemné vlasy)
- octový oplach
- rýžovou vodu (obsahuje protein)
- lehké oleje (např. meruňkový, jojobový, z hroznových jader)
- rostlinná másla (např. bambucké, kakaové, mangové, vhodné na velmi vysušené vlasy)
Gel:
Ať už jste zvolili použít bezoplachový kondicionér či nikoli, zbývá vlny a kudrny už jen zafixovat, než se pustíte do jejich sušení. I na ten se najde řada přírodních ingrediencí, ze kterých si můžete gel vyrobit.
Patří mezi ně:
- lnéné semínko
- chia semínka
- cizrna
- okra
- xantanová guma
- psyllium (indický jitrocel)
- irský mech
- cukr a med
- pivo
- vaječné bílky
Vyrobit si gel z lněného nebo chia semínka je velmi jednoduché. Stačí smíchat 2 hrnky vody na 1/4 hrnku semínka a povařit dokud se neobjeví hustý hlen. Směs sceďte přes punčochu nebo cedník a skladujte v ledniččce. Vydrží vám čestvý až po dobu 2 týdnů.
Do hotových gelů můžete přidat i pár kapek hydrolizovaného proteinu, pokud máte jemné vlasy, které potřebují extra vzpruhu.
Cukr a med smíchaný s bylinným oplachem v rozprašovači můžete použít buď na refresh nebo pokud nemáte rádi silné tužení, tak na samotný styling, který poskytne jen jemně tužící efekt.
Kde nakoupit bylinky?
Sušené bylinky, kořeny, semínka a bylinné prášky můžete za výhodné ceny nakoupit na e-shopu FromNature s našim slevovým kupónem "peceovlasy5"
Měli byste no-poo metodu vyzkoušet?
Nejlepší způsob, jak zjistit, zda vám no-poo metoda bude vyhovovat je vyzkoušet si ji na vlastní kůži. Vzhledem k tomu je třeba mít na paměti několik věcí. Bez ohledu na to, jakou metodu a frekvenci čištění zvolíte, nastane přechodné období, které může trvat i několik týdnů, než vaše vlasová pokožka obnoví rovnováhu produkce přirozeného oleje. Během prvních pár týdnů můžete očekávat, že se vám vaše vlasy budou zdát mastné a špinavé. Po týdnu nebo dvou je patrný rozdíl v tom, jak vlasy vypadají, ale vlasy jsou u každého trochu jiné. Někdy to může trvat čtyři až šest týdnů. Dosažení výsledků, které s no-poo metodou hledáte, bude pravděpodobně vyžadovat určitou dávku trpělivosti, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí v podobě zdravých vlasů a pokožky hlavy.