Protein vs hydratace: Co vaše vlasy potřebují?
Jak poznat, zda vaše vlasy potřebují protein nebo hydrataci, a co s tím?
Protein a hydratace jdou ruku v ruce pro zdravé kudrnaté a texturované vlasy. Každý vlas je držen pohromadě disulfidovými vazbami. Proteiny tyto vazby posilují, díky čemuž jsou vlasy silnější a méně náchylné k lámání. Hydratace je to, co udržuje vlas hladký a hebký. Nalezení správné rovnováhy hydratace a proteinu však není vždy úplně jednoduché. V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi proteinem a hydratací, a jak poznat, co vaše vlasy vlastně potřebují.
Protein vs hydratace
Vlasy se zhruba z 90% skládají z bílkovin, proteinu zvaný keratin, který je základní stavební jednotkou všech vlasů. V průběhu času může nadměrná manipulace a chemické úpravy, jako je trvalá, barvení vlasů a tepelný styling, způsobit narušení keratinových vazeb a nadzvednutí kutikuly - vnější vrstvy vlasu, čímž se odhalí jeho nejvnitřnější část, vlasová kůra. To vede k rychlejší ztrátě vlhkosti, lámání a dokonce i vypadávání vlasů. Protein obvykle stačí doplňovat prostřednitvím stravy - maso, vejce, luštěniny - ale nemusí tomu tak být vždy, obzváště u poškozených nebo vysokoporézních vlasů. Zbytek vlasu tvoří voda, které bývá okolo 10-12 %.
Nedostatek proteinu nebo hydratace se projevuje trochu jiným způsobem a k těmto nerovnováhám také i jinak přistupujeme. Představte si to jako dva protipóly. Na jedné straně je hydratace a na druhé protein a vaším cílem je dostat vaše vlasy do balancu mezi těmito dvěma body.
Nedostatek proteinu
Protein ve vlasech může ohrozit spousta věcí, včetně každodenního opotřebení. Pokud si barvíte vlasy nebo používáte chemické ošetření, s největší pravděpodobností nedostatek proteinu pocítíte. Zárověň když vaše tělo protein postrádá, upřednostňuje základní tělesné funkce před zdravým růstem vlasů, což vede k oslabení vlasových folikul a vlasů, které se v důsledku toho snadno lámou.
Příznaky nedostatku proteinu:
- vysoce porézní vlasy
- zplihlé, jemné a slabé vlasy
- často nebo nedávno chemicky barvené nebo odbarvené vlasy
- vlasy mají problém udržet vlny a kudrny
- vlasi působící tence a poškozeně
Nedostatek hydratace
Když vaše vlasy postrádají hydrataci, mohou být na dotek drsné a hrubé. Mohou vypadat matně a bez života. Kutikuly vlasu se zdrsní a zvednou se, což způsobí suché, krepaté vlasy, které se snadno zacuchávají. Ztráta vlhkosti ve vlasech může být připsána používání chemických ošetření, jako je odbarvování, chemické barvení vlasů nebo nadměrné používání tepelných stylingových nástrojů jako je kulma či žehlička, které způsobují poškození.
Příznaky nedostatku hydratace:
- roztřepené konečky
- vlasy se špatně rozčesávají
- tuhé, suché a křehké vlasy
- vlasy matné a bez lesku
- vlasy mohou šustit mezi prsty
Test elesticity
Nejsnažší způsob, jak zjistit, zda jsou vaše vlasy dehydratované nebo jim chybí protein, je provést test elasticity vlasů, nebo-li wet stretch test. Ten v závislosti na tom, jak vlasy pruží nebo naopak nepruží může napovědět, co vaše vlasy momentálně potřebují. Test je nejlepší provádět po hloubkovém čištění na mokrých vlasech, aby výsledek neovlivňovalo nic, co na vlasech mohlo ulpět.
Začněte tím, že vezmete 3-5 mokrých vlasů mezi prsty. Aby vám neprokluzovaly oba konce obmotejte kolem prstů a jemně vlasy zapružte - potáhněte prstama směrem od sebe. Nedělejte to však příš prudce, abyste vlasy ihned nepřetrhli.
- pokud se vlasy natáhnou zhruba o 30% a vrátí se zpět, mají vyváženou péči
- pokud vlasy nelze natáhnout a ihned prasknou, chybí jim hydratace
- pokud se vlasy natáhnou až příliš a nevacejí se do své původní délky až se nakonec zkrabatí, chybí jim protein
Jak doplnit protein
V případě, že vašim vlasům chybí protein, vyhledávejte vlasovou kosmetiku, která obsahuje amino kyseliny, protein nebo keratin. Na no-poo metodě můžete k proteinovému mytí využít žitnou mouku s vaječnými žloutky. Na oplach volte rýžovou vodu nebo proskurník, který je taktéž bohatým zdrojem proteinu. Protein zařeďte i do vaší stravy. Omezte celkové namáčení vlasů a jako pre-poo, nebo-li přídavnou péči před mytím šampónem, zařaďte zábaly s kokosovým, olivovým nebo avokádovým olejem, které dokáží proniknout až do vlasové kůry a předejít bobtnání kutikuly.
Jak doplnit hydrataci
V případě, že vašim vlasům chybí hydratace, v prvním kroku proveďte hloubkové čištění, abyste z vlasů odstranily nahromaděný protein. Omezte svoje vlasové produkty pouze na ty hydratační bez obsahu proteinu. Místo toho vyhledávejte produkty s obsahem glycerinu, panthenolu, medu a olejů. Na no-poo metodě zařaďte do mycích směsí přírodní humektanty jako je aloe vera, rostlinný glycerin nebo třeba růžová voda.
Druhy proteinu
Protein, jako základní stavební jednotka vlasů pomáhá zacelit poškození vlasové kutikuly. Není ale protein jako protein. Každý se totiž liší velikostí svých částic. Proteiny s velkými částicemi se usazují na povrchu vlasů a tím jim dodávají hebkost a lesk, zatímco proteiny s malými částicemi dokáží proniknout pod kutikulu vlasu a opravit lokální poškození.
Malé proteiny:
- amino kyseliny
- keratin
- peptidy
- hedvábný protein
Střední proteiny:
- kolagen
- hydrolizovaný rýžový protein
- hydrolizovaný ovesný protein
- hydrolizovaný pšeničný protein
- hydrolizovaný sójový protein
- hydrolizovaný mléčný protein
- hydrolizovaný kukuřičný protein
Velké proteiny:
- želatina
- vaječný žloutek
- hydrolizovaný quinoový protein
- hydrolizovaný jojobový protein
Malé proteiny jsou vhodné pro většinu vlasů, nicméně si vyžadují pravidelné používání, aby byl jejich efekt na vlasech viditelný.
Střední proteiny budou vyhovovat jemným vlasům, vysokoporézním vlasům a vlasům, které jsou poškozeny chemickým ošetřením.
Velké proteiny se usazují na porchu vlasů a v komerční kosmetice se příliš nepoužívají, jelikož nefungují na opravu poškozené vlasové kutikuly. Obvykle je najdete v receptech na domácí proteinové kúry.
Hydratační únava, přehydratování a přemíra proteinu
Hydratační únava je velký strašák a péči o vlasy dokáže pěkně zavařit. Hydratační únava je v podstatě opotřebení vlasových kutikul a nevyzniká ze dne na den, ale dolouhodobou nevhodnou péčí. Pokud používáte výhradně hydratační produkty, vlasy často namáčíte, denně praktukujete refreshe, nebo necháváte vlasy po mytí dlouho vlhé, může se pomalu připlížit hydratační únava. Vlasy při ní vypadají zplihle a tence a je nemožné na nich udržet vzor vln nebo kudrn tak, jako tomu bývalo dříve, bez ohledu na to, jakou práci si dáte se stylingem. Vlasy si v takovém případě vyžadují dlouhodobou léčbu, která může tvat i několik měsíců. Klíčem, jak se zbavit hydratační únavy jsou olejové zábaly před mytím vlasů, (konkrétně můžete použít například kokosový nebo babassu olej) a omezení namáčení vlasů a jejich stylingu. V takových chvílích se vyplácí hlavně minimalistická péče.
Něco jiného je ovšem přehydratování vlasů. To vzniká jednorázově, například po použítí hloubkově hydratační masky. Zbavit se přehydratování je narozdíl od hydratační únavy mnohem kratší a jednodušší proces. Vlasy obvykle stačí hloubkově vyčistit a dodat jim protein.
Většině vlasům protein obvykle neschází, a pokud to s ním přeženete, může se na vašich vlasech negativně odrazit i přemíra proteinu. Vlasy jsou v takovém případě pocitově tuhé, naškrobené a působí jako chemlon. Když je promnete mezi prsty mohou šustit. Pokud tak vaše vlasy působí ještě to nutně neznamená, že jim protein nesvědčí. Může to mít za příčinu příliš dlouhou dobu působení proteinového přípravku, nevhodně zvolený druh proteinu nebo jeho vysokou koncentraci v produktu. I přesto jsou ale některé vlasy na protein zkrátka citlivé. Pokud se potýkáte s přemírou proteinu, zařaďte na pár týdnů místo proteinových přípravků ty hydratační a vlasy hloubkově vyčistěte.